close
تبلیغات
اصل ماجرا استعفای دولتی‌ها چیست؟
close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
loading...
YourAds Here YourAds Here

مرجع اخبار رسمی

بازدید : 1
شنبه 15 دی 1397 زمان : 16:09

به گزارش شریان نیوز،دو روز پیش بالاخره استعفای سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی از وزارت بهداشت، درمان و یادگرفتن طبابت از سوی رئیس‌جمهور پذیرفته شد . ولی تا قبل از رسمی‌شدن خبر، تمامی جزئیات همان‌طور که در نامه رسمی وزیر آمده، به بیرون درز پیدا کرده بود . آقای وزیر از آنچه «ناهماهنگی و خلف وعده‌های مکرر مدیر اداره برنامه و دارایی کشور» خوانده، گلایه کرده میباشد .

مرجع اخبار رسمی

پایگاه خبری و تحلیلی

معنای
صریح صحبت جناب هاشمی گلایه از این هست که چرا دولت پول بیشتری را خرج طرح دگرگون سازی سالم نمی‌کند؛ یعنی یک اعتراض تبارکبه «عدم توزیع پول دولتی!» نوبخت، رئیس اداره مدیریت نیز از این که چرا نمی‌تواند بیش از «پول متعددی که تاکنون دولت به وزارت بهداشت داده است»، پول دیگری تزریق کند حرف زده و در کنایه به وزیر مستعفی گفته است: «می‌خواهید سازمان برنامه و بودجه را نیز نظیر بیمهتندرست که از وزارت عمل گرفتید ببرید به وزارت بهداشت!»
کنایه واضح نائب رئیس رئیس‌جمهور به وزیر بهداشت که موفق‌ترین وزیر دولت معرفی می‌شد، نشان میدهد ماجرای پول و طرح‌های وزیر احتمالاً آدرسدقیقی برای کناره‌گیری یک‌باره وزیر از دولت آن‌هم در کوران مشکل ها و سختی‌های روضه خوان نیست؛ ولی پیدا کردن علت اصلی، عمل مشقتنمی‌باشد .

نفر قبلی که از کابینه روحانی استعفا داده بود، دقیقاً نقطه مخالف وزیر بهداشت را برای کناره‌گیری از دولت اعلام کرده بود . عباس آخوندی، وزیر سابقراه در متن استعفانامه‌اش نوشته بود: «من بر این اعتقادوباور هستم که سه اصل پایبندی به قانون، احترام به ضابطه مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی را در هیچ شرایطی نباید پایین پا گذاشت .

آنچه در دوراندیشی موقعیت مشقت بار ناشی از تحریم‌های آمریکا شاهدیم، نقض همین سه شرط می باشد . در این چهره با این مرحله از تفاوت دیدگاه، از لحاظ اخلاقی ادامه فعالیت اینجانب درست نمیباشد .» وزیر قدیمی رویه صراحتاً میگوید دخالت دولت در اقتصاد فراوانمی‌باشد و به همین استدلال دیگر نمی‌تواند در کابینه باشد .

در همان روزهای نزدیک به استعفای جناب آخوندی در رابطه اینکه چه طور یک وزیر در دستگاه اجرایی جمهوری اسلامی به این راحتی و صراحت از اصول اقتصاد نئولیبرال دفاع مینماید و به علت این‌که موقعیت برای اجرای آن سیاست‌ها مهیا نمی‌باشد قصد خداحافظی دارد، صحبت شد البتهاز لحاظ تناقض بزرگی که دو «رفیق نیمه‌راه دولت» همزمان از آن به کارگیری میکنند تا دولت را ترک کنند، باید حرف شود .

از سوی دیگر مسعود نیلی که «مغز متفکر اقتصادی» دولت در پنج‌سال و اندی پیش بوده نیز از سمت دستیاری ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت حدوداً یک‌ماه‌ونیم پیش کنار رفت . توضیح روشنی از سوی نیلی در رابطه کناره‌گیری از دولت ارائه نشد اما حسام آشنا، مشاور رسانه‌ای شیخ گفته می‌باشد نیلی از تئوری‌پردازی خسته شده بود! آشنا تمام ماجرای «ارز ۴۲۰۰ تومانی» را به‌پای جهانگیری و نیلی نوشت .

برای پیداکردن جواب این که چرا وزیر بهداشت، وزیر راه، فرمانده اقتصادی روضه خوان و… به‌یک‌باره تصمیم می گیرند از دولت کنار بروند، نباید سراغمتن استعفانامه‌ها رفت، چون نمی شود قبول کرد همزمان دولت روضه خوان از یک‌سو «متهم به پول‌پاشی» توسط یک وزیر شود و از سوی دیگر «متهم به ندادن پول» از طرف وزیری دیگر .

مساله اصلی اینجاست: تفاوت شرایط سیاسی- اجتماعی در درحال حاضر حاضر با سال ۹۶ و در هنگامی که تصور می‌شد غلبه گفتمانیروحانی خیلی بالاست . در فاصله هنگامی مقداری با روزهایی هستیم که همین اعضای کابینه تمام‌قد در عرصه حمایت از رئیس‌جمهور بودند تا آنجاکه همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد سیاست تخصیص میزان دارایی و مدیر شیخ به همین سبک فعلی بوده و تغییری نکرده . پس چه چیزیتغییر تحول کرده است؟ فقط حالت شیخ و دولتش .

کسانی که از دولت کنار می‌روند، میدانند روضه خوان دیگر در شرایط سال‌های ۹۵ و ۹۶ نمی‌باشد . احتمال دارد فشار سنگینی که منتخباز اصلاح‌طلبان برای کناره‌گیری جهانگیری از دولت انجام دادند نیز بر این اساس بود . افرادی که آتش تنظیم سنگینی برای حمایت از دولت شیخ بهمیدان آوردند، برای گریزو فرار از موقعیت سخت سیاسی فعلی از منفعلانه‌ترین شیوه سیاسی به کارگیری می‌کنند: «استعفا» .

البته کارنامه روشن اشخاص در ارتفاع پنج‌سال اول دولت قابل کتمان نمی‌باشد و به همین استدلال ماندن و اصلاح سیاست‌های غلطهم از لحاظ شخصی برای این افراد خوبتر بود، هم از نظر اخلاقی چون در آن رخ زمانی روضه خوان در اوج محبوبیت بود و سوار بر «برجام» به منتقدان می‌تاخت این افراد با رئیس‌جمهور عکس یادگاری گرفتند ولی حالا که حالت برای نفر اولیه دولت سخت است و نیاز به ماندن نیروهای قضیه اعتمادش داراست و دیگر اسبی برای تاختن وجود ندارد، بوسه‌زدن بر چهارگوشه کابینه و خداحافظی چندان اخلاقی نمیباشد .

مشابه همین روش، استراتژی اخیر سعید حجاریان از خارج دولت میباشد . وی نیز تا روئت کرد شرایط مشقت بار گردیده در سرعت بالای چسبندگی دولت و اصلاح‌طلبان به‌یک‌باره «فرمان» طلاق بخشید . حتماً قسمتی از این اخلاق و رفتار برای ترمیم بدنه ناراضی میباشد . برایاین که به آنان بگوییم ما سطح مطالبات‌مان را فراموش نکرده‌ایم؛ البته میان کل جامعه و بدنه رای، دیوار نمی‌باشد و تمامی خلق سیاسی جریان‌های گوناگون را می‌بینند . نمی شود نیز «کت» پوشید و هم «زیرشلواری» به آرزو این که اگر دولت این گردنه سخت را رد کرد با «زیرشلواری» رمز سفره بنشینیم و هم‌سفره شویم، اما در صورتیکه مشکل ها حل نشد با «کت» ژست منتقدان مادرزاد بگیریم .

شرایط همه «رفیقان نیمه‌راه» مورخ مشابه نیز می‌باشد . هر کسی که در مدت سختی‌ها از پستوی سیاسی بهانه‌ای بتراشد تا از کشتی آسیب‌دیده پیاده شود، نیز چوب کارنامه کشتی را میخورد نیز بازنده ناجوانمردی سیاسی می شود . کسی هم که در هر دو جهت ببازد، در همه پرسی ۱۴۰۰ توفیقی کسب نمی‌کند!دو روز پیش بالاخره استعفای سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی از وزارت بهداشت، معالجه و یادگرفتن پزشکی از سوی رئیس‌جمهور پذیرفته شد . ولی تا قبلی از رسمی‌شدن خبر، همگی جزئیات همان‌طور که در طومار قانونی وزیر آمده، به خارج درز پیدا کرده بود . آقای وزیر از آنچه «ناهماهنگی و خلف وعده‌های مکرر مدیر اداره برنامه و میزان دارایی کشور» خوانده، شکایت کرده میباشد .

معنای
واضح حرف جناب هاشمی شکایت از این است که چرا دولت پول بیشتری را خرج طرح تحول سالم نمی‌کند؛ یعنی یک اعتراض گرانقدر به «عدم توزیع پول دولتی!» نوبخت، رئیس سازمان مدیر هم از این‌که چرا نمی‌تواند بیش از «پول متعددی که تاکنون دولت به وزارت بهداشت داده است»، پول دیگری تزریق نماید حرف زده و در کنایه به وزیر مستعفی گفته است: «می‌خواهید اداره برنامه و بودجه را نیز مثل بیمه سالم که از وزارت کار گرفتید ببرید به وزارت بهداشت!»
کنایه واضح نائب رئیس رئیس‌جمهور به وزیر بهداشت که موفق‌ترین وزیر دولت معرفی می‌شد، نشان می‌دهد ماجرای پول و طرح‌های وزیر احتمالاًنشانی دقیقی برای کناره‌گیری یک‌باره وزیر از دولت آن‌هم در کوران خلل ها و سختی‌های روحانی نیست؛ ولی پیدا کردن علت اصلی، کار سختینمیباشد .

نفر گذشته که از کابینه شیخ استعفا داده بود، دقیقاً نقطه مخالف وزیر بهداشت را برای کناره‌گیری از دولت اعلام کرده بود . عباس آخوندی، وزیر سابقرویکرد در نوشته استعفانامه‌اش متن بود: «من بر این یقین هستم که سه اصل پایبندی به قانون، احترام به ضابطه مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی را در هیچ قوانینی نباید ذیل پا گذاشت .

آنچه در دانایی موقعیت دشوار ناشی از تحریم‌های آمریکا شاهدیم، نقض همین سه شرط است . در این فیس با این سطح از تفاوت دیدگاه، ازنظر اخلاقی ادامه کار من درست نمی باشد .» وزیر کهن روش صراحتاً می‌گوید دخالت دولت در اقتصاد زیاد هست و به همین برهاندیگر نمی‌تواند در کابینه باشد .

در همان روزهای نزدیک به استعفای جناب آخوندی درباره این‌که چه طور یک وزیر در دستگاه اجرایی جمهوری اسلامی به این راحتی و صراحت از اصول اقتصاد نئولیبرال دفاع می نماید و به علت این که موقعیت برای اجرای آن سیاست‌ها فراهم نمی باشد قصد خداحافظی دارد، حرف شد اما ازلحاظ تناقض بزرگی که دو «رفیق نیمه‌راه دولت» همزمان از آن به کارگیری می‌کنند تا دولت را ترک کنند، بایستی کلام شود .

از سوی دیگر مسعود نیلی که «مغز متفکر اقتصادی» دولت در پنج‌سال و اندی پیش بوده نیز از سمت دستیاری ویژه رئیس‌جمهور در کارها اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت حدوداً یک‌ماه‌ونیم پیش کنار رفت . توضیح روشنی از سوی نیلی درباره کناره‌گیری از دولت ارائه نشد اما حسام آشنا، مشاور رسانه‌ای روحانی گفته می باشد نیلی از تئوری‌پردازی خسته گردیده بود! آشنا تمام ماجرای «ارز ۴۲۰۰ تومانی» را به‌پای جهانگیری و نیلی نوشت .

برای پیداکردن پاسخ اینکه چرا وزیر بهداشت، وزیر راه، فرمانده اقتصادی شیخ و… به‌یک‌باره تصمیم میگیرند از دولت کنار بروند، نباید سراغ متناستعفانامه‌ها رفت، چون نمی‌شود قبول کرد هم‌زمان دولت شیخ از یک‌سو «متهم به پول‌پاشی» بوسیله یک وزیر شود و از سوی دیگر «متهم به ندادن پول» از طرف وزیری دیگر .

مسائل اساسی اینجاست: تفاوت حالت سیاسی- اجتماعی در اکنون حاضر با سال ۹۶ و در هنگامی که تصور می‌شد غلبه گفتمانی روضه خوان خیلی بالاست . در فاصله وقتی پاره ای با روزهایی هستیم که همین اعضای کابینه تمام‌قد در میدان حمایت از رئیس‌جمهور بودند تا آنجاکههمگی شواهد و قرائن نشان می دهد سیاست تخصیص دارایی و مدیر روحانی به همین سبک فعلی بوده و تغییری نکرده . پس چه چیزی تغییر تحول کرده می باشد؟ تنها وضعیت شیخ و دولتش .

اشخاصی که از دولت کنار می‌روند، می دانند شیخ دیگر در موقعیت سال‌های ۹۵ و ۹۶ نمی‌باشد . احتمال دارد فشار سنگینی که قسمتیاز اصلاح‌طلبان برای کناره‌گیری جهانگیری از دولت انجام دادند نیز بر این شالوده بود . کسانی که حریق تهیه سنگینی برای حمایت از دولت روضه خوان به میدان آوردند، برای گریز از وضعیت سخت سیاسی فعلی از منفعلانه‌ترین رویکرد سیاسی به کارگیری می‌کنند: «استعفا» .

اما کارنامه واضح افراد در طول پنج‌سال اول دولت قابل کتمان نیست و به همین دلیل ماندن و اصلاح سیاست‌های غلط هم از لحاظشخصی برای این اشخاص خوب تر بود، هم از نظر اخلاقی زیرا در آن چهره وقتی شیخ در نقطع ی عطف محبوبیت بود و سوار بر «برجام» به منتقدان می‌تاخت این اشخاص با رئیس‌جمهور عکس یادگاری گرفتند اما اکنون که حالت برای نفر نخستین دولت طاقت فرسا می باشد و نیاز به ماندن نیروهای زمینه اعتمادش دارااست و دیگر اسبی برای تاختن وجود ندارد، بوسه‌زدن بر چهارگوشه کابینه و خداحافظی چندان اخلاقینمی‌باشد .

شبیه همین روش، استراتژی اخیر سعید حجاریان از بیرون دولت می‌باشد . او نیز تا رویت کرد موقعیت دشوار گردیده در سرعت بالای چسبندگی دولت و اصلاح‌طلبان به‌یک‌باره «فرمان» جدایی اعطا کرد . حتماً منتخب از این اخلاق و رفتار برای ترمیم بدنه ناراضی می باشد . برایاینکه به آنها بگوییم ما مرحله مطالبات‌مان را فراموش نکرده‌ایم؛ البته در بین کل جامعه و بدنه رای، دیوار نمی‌باشد و تمامی اخلاق و رفتارسیاسی جریان‌های متعدد را می‌بینند . نمی‌شود نیز «کت» پوشید و نیز «زیرشلواری» به آرزو اینکه در‌صورتی‌که دولت این گردنه مشقت بار را رد کرد با «زیرشلواری» سر سفره بنشینیم و هم‌سفره شویم، اما درصورتی که خلل ها حل نشد با «کت» ژست منتقدان مادرزاد بگیریم .

حالت همگی «رفیقان نیمه‌راه» مورخ شبیه هم میباشد . هر کسی که در بازه زمانی سختی‌ها از پستوی سیاسی بهانه‌ای بتراشد تا از کشتی آسیب‌دیده پیاده شود، نیز چوب کارنامه کشتی را می خورد نیز بازنده ناجوانمردی سیاسی می گردد .
کسی هم که در هر دو جهت ببازد، در انتخابات ۱۴۰۰ توفیقی کسب نمی‌کند!

مرجع اخبار رسمی

پایگاه خبری و تحلیلی

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 14
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 6
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 7
 • بازدید ماه : 7
 • بازدید سال : 12
 • بازدید کلی : 12
 • کدهای اختصاصی